Karolína Bubleová Berková – mezzosoprán

Mezzosopranistka Karolína Bubleová Berková je vítězkou Mezinárodní pěvecké soutěže E. Destinnové a laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka. Pravidelně hostuje v operních představeních v titulních rolích (např. v roli Krásky v Národním divadle v Glassově opeře Kráska a zvíře). Koncertuje s významnými orchestry (např. Berliner Symphoniker).

Životopis

fotoKarolína Bubleová Berková absolvovala Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. René Tučka. Italský kulturní institut jí v první polovině roku 2001 udělil stipendium pro pěveckou stáž na Conservatorio di Giuseppe Verdi v italském Miláně (prof. Stelia Doz, prof. Sonia Turchetta).

V roce 1997 se stala vítězkou Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové a v roce 2001 laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

V červnu roku 2000 byla protagonistkou představení Severní noci, v němž byly v režii Jiřího Heřmana scénicky zpracovány písňové cykly Láska a život ženy Roberta Schumanna, Písně nelaskavé Petra Ebena a Severní noci Jaroslava Křičky. Projekt byl příznivě přijat diváky i kritikou (Divadelní noviny, Harmonie).

V roce 2001 vystupovala v roli Cherubína na festivalových představeních Figarovy svatby Wolfganga Amadea Mozarta v belgickém Alden Biesen (režie Inge Levant).

Od roku 2002 se pravidelně objevuje na scéně Národního divadla v Praze. Debutovala v opeře Macbeth Giuseppe Verdiho (Čarodějnice), následoval Cherubín ve Figarově svatbě. V srpnu 2003 a červenci 2004 se s velkým úspěchem představila v titulní roli Krásky v opeře Kráska a Zvíře Philippa Glasse v režii Petra Formana. A v prosinci 2004 rovněž v titulní roli Chlapce v opeře Man and Boy – Dada od Michaela Nymana (režie Robert Tannenbaum).

Velkou pozornost věnuje tvorbě písňové (např. představení Obnov svou sílu, lásko — spoluúčinkují Tatjana Medvecká, Ondřej Kepka a Kateřina Englichová), duchovní (např. Domenico Scarlatti: Salve Regina, Georg Fridrich Haendel: Messiah, Klement Slavický: Cantus Sacri) a komorní (např. spolupráce s Heroldovým kvartetem).

Výčet úspěchů svědčí o šíři jejích zájmů a o rozmanitosti jejích výrazových prostředků. V únoru 2003 a lednu 2006 se v roli Cherubína účastnila japonského turné opery Národního divadla. V Paříži na jaře 2004 přednesla part Zefky v Janáčkově Zápisníku zmizelého. Za doprovodu francouzského komorního orchestru Ensemble Calliopée, se kterým stabilně spolupracuje, měla tamtéž v létě 2004 písňový recitál. V říjnu 2005 na slavnostním koncertě na pařížském Velvyslanectví České republiky uvedla dílo Leoše Janáčka. U příležitosti rozšíření EU reprezentovala ČR jako sólistka v květnu 2004 na berlínském galakoncertu, kde účinkovali pěvci z nově přistupujících zemí za doprovodu orchestru Berliner Symphoniker pod vedením Liora Shambadala. V září 2004 vystoupila se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod vedením Vladimíra Válka ve 4. symfonii Gustava Mahlera. Duchovní hudbě bylo věnováno její koncertní turné v Izraeli v listopadu 2004. Na festivalu Pražské Jaro 2005 přednesla mezzosopránový part v oratoriu Ecce Homo Jana Hanuše. Od dubna 2005 jsme ji mohli vidět ve zpívaných i mluvených rolích Siguny a Repanse de Joie v činoherním představení Parsifal v divadle Komedie v Praze (režie David Jařab). V listopadu 2005 natočila se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod vedením Marka Valáška Symfonii č. 1 s altovým sólem Jana Hanuše. V prosinci 2005 účinkovala na vánočních koncertech v Belgii a Lucembursku.

Jako všestranná interpretka je často zvána k nahrávání desek: Musica Bohemica — Legenda vánoční (1998), Wolfgang Amadeus Mozart - Requiem (2000), spoluúčinkovala na CD varhanice Evy Bublové - Les Fresques (2005). V říjnu 2005 jí vyšlo sólové CD s názvem Liriche v produkci Jana Nykrýna <www.nykryn.com>.

V červenci 2007 vystoupila s velkým úspěchem spolu s maltskou sopranistkou Miriam Cauchi na 10. ročníku mezinárodního Victoria International Arts Festival na Maltě, přelom roku 2007 a 2008 strávila opětovným nastudováním a provedením Krásky (Kráska a Zvíře) v Palau de las Artes ve španělské Valencii. V roce 2008 jsme mohli ocenit její cit pro komorní hudbu, kdy v dubnu uvedla s orchestrem Berg písňový cyklus Iluminace Benjamina Brittena a v prosinci při českých recitálech s Marcelem Javorčekem ve švédském Stockholmu.

Spolupráce s komorním seskupením Juventus collegium FOK přinesla v roce 2009 své ovoce v podobě písňového cyklu Vítězslavy Kaprálové, manažery České filharmonie přesvědčila o svých kvalitách při premiéře Requiem Jakub Hanuše. V pražském Rudolfinu ostatně od roku 2010 působí jako solistka v edukativních recitálových programech koncipovaných pro Českou filharmonii.

Rok 2010 byl ve znamení spolupráce s Jihočeskou komorní filharmonií, se kterou uvedla na dvou koncertech Illuminace Benjamina Brittena (dir. Jakub Zicha) a Il Tramonto Othorino Respighiho (dir Jan Talich). S italskou harfistkou Laurou Caramellino vystoupila v květnu 2011 na sólovém recitálu v italském Miláně.

I její pedagogická činnost je poměrně pestrá. Od roku 2005 se jako lektorka sólového zpěvu věnuje studentům New York University in Prague, od roku 2010 pak i dětem v soukromé mateřské školce.

 

Repertoár

Šíře nabízeného repertoáru přesahuje rámec běžné nabídky. Zařazujeme zde proto jen díla, která jsou aktuálně nastudována, jsou žádána nejčastěji, případně jsou pro pořadatele velmi akraktivní. Ostatní skladby, které zde nejsou uvedeny, mohou být zařazeny po vzájemné konzultaci.

DUCHOVNÍ REPERTOÁR
Antonín Dvořák
Biblické písně
Antonín Dvořák
Stabat Mater (altové sólo)
Antonín Dvořák
Svatá Ludmila (Svatava)
Antonín Dvořák
Ave Maria
Antonín Dvořák
Ave Maris Stella
Petr Eben
Píseň Rút
Petr Eben
De nomine Caeciliae
Klement Slavický
Cantus Sacri (cyklus 4 písní)
Bedřich Antonín Wiedermann
Nechte jít mne tam
Bedřich Antonín Wiedermann
Oslavujte Pána
Jaroslav Mácha
Ó panno lásky
Fr. Paolo Tosti
Ridonami la calma
César Franck
Ave Maria
César Franck
Panis Angelicus
Franz Schubert
Ave Maria
Charles Gounod
O, divine Redeemer
KOMORNÍ HUDBA
Ottorino Respighi
Il Tramonto
Antonio Vivaldi
Kantáta Cessate omai cessate
Domenico Scarlatti
Salve Regina
Georg Friedrich Händel
Il Pastor Fido - árie Dorindy
Georg Friedrich Händel
Imeneo - árieTirinta
Georg Friedrich Händel
Flavio - árie Quida
Darius Milhaud
Adieu
Anton Webern
Zwei Lieder
Giovanni Batista Pergolesi
Stabat Mater
PROGRAM S HARFOU
 
Program je nabízen ve spolupráci s Kateřinou Englichovou.
Petr Eben
Písně k loutně (6 písní na slova renesanční poezie)
Vítězslav Novák
Pohádka srdce (výběr 4 písní)
Petr Eben
Šestero piesní milostných (*)
Mario Castelnuovo - Tedesco
Cyklus tří písní (Three Sephardic Songs)
Alberto Ginastera
Cantos del Tucuman (**)
Gabriel Fauré
Mai
Gabriel Fauré
Après un rêve
Maurice Ravel
Pět řeckých písní
 
(*) tato skladba může být uvedene ve verzi s přidaným klavírem
 
(**) tato skladba předpokládá další spoluúčinkující
 
Dále můžeme nabídnout program s harfou s ryze českými autory, případně další varianty výše uvedeného programu, které nepředpokládají další spoluúčinkující.
PROGRAM S KLAVÍREM
 
Program je nabízen ve spolupráci s Marcelem Javorčekem
Leoš Janáček
Po zarostlém chodníčku (Naše večery, Lístek odvanutý)
Hector Berlioz
Les nuits d’été, op. 7
Christoph Wilibald Gluck
Paride e Elena - árie Parida “Le belle immagini”
Wolfgang Amadeus Mozart
Sonáta a moll KV 310 - Allegro maestoso
Wolfgang Amadeus Mozart
Le nozze di Figaro - árie Cherubína “Non so piu cosa son”
Wolfgang Amadeus Mozart
La clemenza di Tito - árie Sexta “Deh per questo istante solo”
Sergej Prokofjev
Sonáta d moll, op. 14 (výběr)
Jules Massenet
Werther - árie Charlotty “Avec les lettres”
 
Program lze upravit či doplnit na přání pořadatele.
PROGRAM S KYTAROU
 
Program je nabízen ve spolupráci s Patrikem Vacíkem
Fernando Sor
Acuérdate, bien mio
Fernando Sor
Muchacha, y la verguenza
Fernando Sor
Las mujeres y cuerdas
Joaquin Rodrigo
En Jerez de la Frontera
Joaquin Rodrigo
Adela
Joaquin Rodrigo
De ronda
Joaquin Rodrigo
Romance de Durandarte
Manuel de Falla
Sedm hispánských písní (výběr)
Ernesto Cordero
Cyklus Mis primeros versos (Šest písní)
Černošské spirituály
 
PROGRAM S ORCHESTREM - koncertní repertoár
Johann Sebastian Bach
Mše h-moll
Ludwig van Beethoven
Missa Solemnis
Hector Berlioz
Letní noci
Johannes Brahms
Rhapsodie
Antonín Dvořák
Stabat Mater
Antonín Dvořák
Lužanská mše
Antonín Dvořák
Svatá Ludmila
Antonín Dvořák
Biblické písně
Georg Friedrich Händel
Mesiáš
Joseph Haydn
Harmonie messe B-dur
Ernest Chausson
Poeme de l’amour et de la mer
Jaroslav Křička
Severní noci
Gustav Mahler
Písně potulného tovaryše
Gustav Mahler
Písně o mrtvých dětech
Gustav Mahler
4. symfonie
Gustav Mahler
Chlapcův kouzelný roh (výběr)
Bohuslav Martinů
Kytice
Wolfgang Amadeus Mozart
Requiem
Wolfgang Amadeus Mozart
Korunovační mše
PROGRAM S ORCHESTREM - operní repertoár
Georges Bizet
Carmen (Carmen)
Gaetano Donizetti
Don Sebastiano (Zaida)
Christoph Wilibald Gluck
Orfeus a Euridica (Orfeus)
Christoph Wilibald Gluck
Paris a Helena (Paris)
Charles Gounod
Faust a Markétka (Siebel)
Charles Gounod
Cinq Mars (Marie)
Charles Gounod
Sapho (Sapho)
Jules Massenet
Werther (Charlotte)
Wolfgang Amadeus Mozart
Figarova svatba (Cherubin)
Wolfgang Amadeus Mozart
Cosi fan tutte (Dorabella)
Wolfgang Amadeus Mozart
La Clemenza di Tito (Sextus)
Wolfgang Amadeus Mozart
Idomeneo (Idamante)
Gioacchino Rossini
Tancredi (Tandred)

 

V případě Vašeho zájmu Vám rádi nabídneme další varianty repertoáru, stejně tak dle možností rádi vyhovíme Vašim případným speciálním požadavkům. Těšíme se na spolupráci!

 

Recenze

O Karolíně Bubleové Berkové napsali

„Zvláště krásným témbrem se vyznačoval hlas mezzosopranistky Karolíny Bubleové Berkové, o němž by znalec řekl, že zrál v soudku z ušlechtilého dřeva.”
Antoni Batista, La Vanguardia, Barcelona, 2000
„Hvězdou inscenace se stala Karolína Bubleová Berková v hlavní roli Chlapce. Nejenže její hlas zní krásně, je technicky jistý a vyrovnaný, ale je to i výtečná herečka, která ožehavou kalhotkovou roli pubescenta splnila suverénně — a přidala i potřebnou poezii svého projevu.”
Josef Herman, Hudební rozhledy, Praha, 2004
(M. Nyman: Man and Boy - Dada, Národní Divadlo Praha)
„...její hlas, nezesílený žádnou technickou vymožeností, zněl v chrámových prostorách obdivuhodně čistě, ušlechtile, se zdánlivě snadnými výškami a vzácně zastřeným témbrem v hlubších polohách.”
Pavel Stolina, Táborsko, Tábor, 2005
„...Pro tento typ hudby se výborně hodilo i naléhavé espressivo Ivana Kusnjera stejně jako vylehčený, ale citově vřelý projev Karolíny Bubleové Berkové — v jejím podání vyzněla předposlední část, obsahově korespondující s textem Stabat Mater, naprosto úchvatně.”
Jindřich Bálek: Pašije za éru normalizace, Harmonie, Praha, červen 2005
(Jan Hanuš: oratorium Ecce homo, Pražské jaro 2005)

 

Nahrávky

CD Liriche

Liriche – Karolína Bubleová Berková

Vydavatel: Jan Nykrýn

Katalogové číslo: ny 24 6001-2

Rok vydání: 2005

Obsah CD:

 • Ottorino Respighi – Sei liriche (výběr)
 • Gabriel Fauré – Mélodies
 • Georges Bizet – Romances
 • Maurice Ravel – Cinq mélodies populaires grecques
 • Jaroslav Křička – Severní noci
 • Leoš Janáček – Říkadla
 • Petr Eben – Šestero piesní milostných
 • Charles Gounod, Jakub Zicha – O, divine Redeemer

CD „Liriche” mezzosopranistky Karolíny Bubleové Berkové. CD obsahuje životopisy umělců a sleeve-note Jaromíra Havlíka v českém, anglickém, německém, italském a francouzském jazyce. Taktéž zde naleznete kompletní texty písní v originále. Booklet má celkem 60 stran.

Zvuková ukázka:
 Charles Gounod: O, divine Redeemer [6:00 min / 5,5 MB - MP3 (128kbps)]

Máte-li zájem o podrobnější informace nebo si chcete CD koupit, napište nám.

CD

Legenda vánoční

Vydavatel: Musica Bohemica

Katalogové číslo: MB 001-2

Rok vydání: 1998

CD

Wolfgang Amadeus Mozart - Requiem

Vydavatel: Musica Bohemica

Katalogové číslo: MB 004-2

Rok vydání: 2000

CD

Les Fresques

Eva Bublová - varhany

Vydavatel: Arco Diva

Katalogové číslo: UP 0059 - 2 131, 2005

Rok vydání: 2005

CD

Gustav Mahler - Symfonie č. 4

SOČR, Vladimír Válek

Vydavatel: Arco Diva

Katalogové číslo: UP 0099-2 131

Rok vydání: 2007

 

 

Ke stažení

Fotografie:

Pro stažení klikněte pravým tlačítkem myši.

Fotografie jsou ve velikosti vhodné pro tisk. Výsledná tisková velikost obrázku odpovídá velikosti souboru v pixelech (pro hrubý výpočet: 118px = 1cm při tiskovém rozlišení 300dpi). Při publikování prosím uvádějte jméno autora-copyright, je-li uveden.

berkova_46PROD1.JPG

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 2722 kB, rozměry: 1781 x 2496 pixelů, formát: JPG
© Gabriela Krbcová

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka24-detail.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 2701 kB, rozměry: 1680 x 1373 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_obalCD.jpg

Karolína Bubleová Berková - obal CD Liriche
Velikost: 1511 kB, rozměry: 1688 x 1517 pixelů, formát: JPG
© Bauer Power

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_855SOU1.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 2438 kB, rozměry: 2388 x 1704 pixelů, formát: JPG
© Gabriela Krbcová

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_Parsifal3_DSC06193.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 543 kB, rozměry: 1280 x 960 pixelů, formát: JPG
© Bauer Power

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_digi6709-detail.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 2051 kB, rozměry: 2556 x 2012 pixelů, formát: JPG
© Bohouš Pospíšil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_digi6715.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 3630 kB, rozměry: 990 x 1260 pixelů, formát: JPG
© Bohouš Pospíšil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka14.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 7971 kB, rozměry: 2362 x 3543 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka24.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 8469 kB, rozměry: 2362 x 3543 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_digi6706.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 5093 kB, rozměry: 2040 x 3072 pixelů, formát: JPG
© Bohouš Pospíšil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_digi6709.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 3528 kB, rozměry: 2040 x 3072 pixelů, formát: JPG
© Bohouš Pospíšil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_digi6715.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 3630 kB, rozměry: 2040 x 3072 pixelů, formát: JPG
© Bohouš Pospíšil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_digi6756.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 3625 kB, rozměry: 2040 x 3072 pixelů, formát: JPG
© Bohouš Pospíšil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka51.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 8868 kB, rozměry: 2362 x 3543 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka57.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 8181 kB, rozměry: 3543 x 2362 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka60.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 7611 kB, rozměry: 2362 x 3543 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
berkova_ka63.jpg

Karolína Bubleová Berková - portrét
Velikost: 6074 kB, rozměry: 3543 x 2362 pixelů, formát: JPG
© Vlastimil Kvapil

Ke stažení klikněte pravým tlačítkem myši na název souboru nebo obrázek.
 
 

 

Pro pořadatele

Konkrétní technické požadavky záleží na objednaném repertoáru, proto uvádíme pro orientaci pouze obecné základní parametry:

 • naladěný klavír na náklady pořadatele (v případě objednávky s klavírem)
 • ozvučení na náklady pořadatele (v případě vystoupení na společenských akcích)
 • šatna pro účinkující odpovídající velikosti a vybavení
 • dostatečné osvětlení podia
 • přiměřená teplota na podiu a v šatnách (v optimálním případě cca 21 °C)
 • nealkoholické nápoje a občerstvení pro účinkující na náklady pořadatele

 

Info

2016-2024 © www.nykryn.com