Václav Dvořák (1976) začal hrát na housle ve svých pěti letech pod vedením prof. Zdeňky Tomkové, pokračoval na brněnské konzervatoři ve třídě prof. Jana Stanovského, koncertního mistra Státní filharmonie Brno. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u prof. Václava Snítila a svá studia uzavřel v sólistické třídě na Dánské královské akademii v Kodani pod vedením renomovaného prof. Milana Vítka.
Účastnil se řady mistrovských kurzů (Izrael, Rakousko, Dánsko, Holandsko, ČR) pod vedením mistrů jako Shlomo Mintz, Ida Haendl, Boris Kuschnir, Felix Andrievsky, Sylvie Rosenberg a řady dalších. Komorní hudbu studoval u Milana Škampy (Smetanovo kvarteto) a Tima Frederiksena, účastnil se také mistrovských kurzů pod vedením Norberta Brainina (Amadeus Quartet) nebo Valentina Berlinského (Borodin Quartet). Obdržel granty a stipendia od Dánské královské akademie v Kodani, Ministerstva školství a tělovýchovy ČR, Augustinus Foundation, dvakrát od Nadace Bohuslava Martinů a třikrát od Tytte og Lillemor Fauerschous Mindelegat.
Kromě řady cen z národních soutěží sbíral vavříny i na mezinárodním poli: na soutěži Jaroslava Kociana (1990), Janáčkově soutěži v Rakousku (1997), soutěži Václava Humla v Záhřebu (1997) a Carla Nielsena v New Yorku (1999).
Vystoupil na řadě koncertů v ČR (např. Rudolfinum) a v Dánsku (např. v největším dánském koncertním sále Tivoli), ve Francii na festivalu „Ballades a Bourges“, dále pak v Belgii, Bulharsku (Bulgaria Hall, Sofie), Finsku (Finlandia Hall, Helsinki), Holandsku, Chorvatsku, Itálii, Izraeli, Japonsku, Německu (např. Konzerthaus – Velký sál, Berlín), Rakousku, Slovensku, Švédsku, Švýcarsku a USA. V květnu 2007 absolvoval japonské turné, kde vystupoval sólově nejen v recitálových programech, ale i s orchestrem.
Jako sólista spolupracoval s Českou komorní filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Západočeským orchestrem Mariánské Lázně, Orchestrem Dánské královské akademie v Kodani, Beppu Citizen's Symphony Orchestra, komorním orchestrem Musicordes, Biberovým komorním orchestrem, či Sukovým komorním orchestrem, a s dirigenty Klausem Weisem, Antonínem Kuhnelem, Petrem Vronským, Vojtěchem Spurným, Petrem Chromčákem, Danielem Glineurem, Tomášem Netopilem, Markem Štrynclem a Markem Valáškem. Jako komorní hráč spolupracoval také s řadou významných komorních souborů, např. Wihanovým kvartetem a Stamicovým kvartetem.
Pravidelně spolupracuje se Sukovým komorním orchestrem a Českým nonetem, se kterým v roce 2004 absolvoval úspěšné americké turné. V letech 1998-2000 působil jako první houslista Slovanského kvarteta v Dánsku, v letech 2001-2003 byl prvním houslistou Kvarteta Václava Dvořáka. V současné době je primáriem Doležalova kvarteta.
Z kritik uveďme: The Strad: „… má velký, atraktivní tón …“ Le Courrier: „…ukázal svou virtuozitu v Dvořákově Mazurku a nádherné interpretaci Kreislera … má před sebou velmi slibnou budoucnost …“ Shlomo Mintz o něm prohlásil: „Slyšel jsem Václava Dvořáka hrát a mohu o něm prohlásit, že to je talentovaný, zralý houslista. Jsem si jistý, že všechny skladby svého repertoáru může hrát s velkou spolehlivostí a v unikátní interpretaci.“
Několik sezón koncertoval na vzácném nástroji od Antonia Stradivariho z roku 1716 zapůjčeném z majetku Det Kongelige Danske Musikkonservatorium. Natáčel pro rozhlas a televizi v České republice, Dánsku, Izraeli, Japonsku a USA.
Jako pedagog je zván na mistrovské kurzy doma i v zahraničí. V letech 2003-2007 působil také jako pedagog hry na housle (Pražská konzervatoř, Janáčkova akademie múzických umění v Brně). V současné době vyučuje soukromě a je také uměleckým vedoucím mistrovských kurzů Prague Summer.
V roce 2007 vydal kompaktní disk se skladbami českých mistrů a se světovou premiérovou nahrávkou dvou skladeb Heiricha Wilhelma Ernsta Nocturno a Bolero.
V této nabídce jsou uvedena jen díla, která jsou žádána nejčastěji, případně jsou pro pořadatele velmi atraktivní. Ostatní skladby, které zde uvedeny nejsou, mohou být do programu zařazeny po vzájemné konzultaci.
Následující programy nabízíme ve spolupráci s klavíristou Michalem Rezkem. V případě zájmu o jinou skladbu nebo jiný program nás prosím kontaktujte – rádi Vám vyjdeme vstříc.
Kromě recitálových programů nabízíme samozřejmě také koncertní programy s orchestrem. Václav Dvořák má v repertoáru všechny obvyklé koncerty, ostatní skladby nastuduje dle přání pořadatele v přiměřeném předstihu.
V případě Vašeho zájmu Vám rádi nabídneme další varianty repertoáru, stejně tak dle možností rádi vyhovíme Vašim případným speciálním požadavkům. Těšíme se na spolupráci!
The Strad:
„… má velký, atraktivní tón …”
Le Courrier:
„… ukázal svou virtuozitu v Dvořákově Mazurku a nádherné interpretaci Kreislera … má před sebou velmi slibnou budoucnost …”
Coburger Tagesblatt:
„... v utváření tónu jemný a vyzrálý s vybranou technikou oblouků a hmatů zazářil Václav Dvořák v sólovém partu (W. A. Mozart: Koncert pro housle a orchestr č. 5), přičemž ho Česká komorní filharmonie nyní posílená o dechy doprovázela přesně a bezpečně...”
Shlomo Mintz:
„Slyšel jsem Václava Dvořáka hrát a mohu o něm prohlásit, že je to velmi talentovaný, zralý houslista. Jsem si jistý, že bude hrát všechny skladby svého repertoáru s velkou jistotou a v jedinečné interpretaci.”
Vydavatel: Jan Nykrýn
Katalogové číslo: ny 24 6003-2
Rok vydání: 2007
Obsah CD:
Profilové CD houslisty Václava Dvořáka s premiérovou nahrávkou skladeb Nokturno a Bolero H. W. Ernsta obsahuje skladby pro housle a klavír českých autorů. Kromě hudby obdržíte booklet o osmi stranách, který obsahuje sleeve-note Václava Dvořáka, životopisy umělců a další informace o nahrávce. Booklet je napsán v českém a anglickém jazyce. Doporučená prodejní cena je 279 Kč.
Máte-li zájem o podrobnější informace nebo si chcete CD koupit, napište nám.
L. Bárta: Druhý houslový koncert (Vivace) 3:34 min / 1,6 MB - MP3 (64kbps)
L. van Beethoven: Kreutzerova sonáta (část druhé věty) 7:04 min / 3,2 MB - MP3 (64kbps)
Pro stažení klikněte pravým tlačítkem myši.
Fotografie jsou ve velikosti vhodné pro tisk. Výsledná tisková velikost obrázku odpovídá velikosti souboru v pixelech (pro hrubý výpočet: 118px = 1cm při tiskovém rozlišení 300dpi). Při publikování prosím uvádějte jméno autora-copyright, je-li uveden.
Konkrétní technické požadavky záleží na objednaném repertoáru, proto uvádíme pro orientaci pouze obecné základní parametry:
Další informace o Václavu Dvořákovi naleznete na adrese www.vaclav-dvorak.com
2016-2024 © www.nykryn.com